2012/05/30

Rodarte

Dnes som si začala dopodrobna listovať môj prvý francúzsky Vogue, ktorý som si kúpila asi pred rokom.Zaujala ma tam hlavne značka RODARTE, ktorá sa podieľala na tvorbe kostýmov k filmu Black Swan.
Na ich oficiálnej stránke TU si môžte pozrieť detailné fotografie kostýmov a taktiež ich najnovšie kolekcie.Značku založili sestry Kate a Laura Mulleavy a až minulého roku v júny predstavili svoju prvú európsku kolekciu.Ich obchod nájdete najbližšie v krajinách ako Belgicko,Francúzsko, Taliansko, Španielsko, Veľká Británia alebo Rusko a Kazachstan.

E: Today, I have started to go through my first French Vogue that I bought a year ago when I was in Paris.I was impressed with the clothes brand RODARTE which participated in the creation of costumes for the film Black Swan.
On their official website HERE you can see detailed photos of costumes and also their latest collection.The brand was established by sisters Kate and Laura Mulleavy and they introduced their first European collection last June.You can find their closest boutiques in countries like Belgium, France, Italy, Spain, Great Britain or in Russia and Kazakhstan.

The Black Swan costume

Kate and Laura Mulleavy
Source: http://www.rodarte.net/, Google photos

4 comments:

 1. Som o niečo bystrejšia ;).

  Kejmy <3.

  ReplyDelete
 2. hi
  very nice this post
  :d
  sabrina
  terejour.blogspot.com

  ReplyDelete
 3. Rodarte designs are amazing! I just found a magazine store here in Houston that carries French Vogue, which I am super excited about :)

  Lynn
  CARMEN VOGUE

  ReplyDelete